Potenciál ostropestřce

Mezi další potenciální přínosy pro zdraví patří ochrana srdce, snížením hladiny cholesterolu a pomoc lidem v léčbě diabetu 2. typu.

Deset zdravotních výhod ostropestřce

Podporuje zdraví jater

Jeden z nejvíce použití bodláku mléka je k léčbě jaterních problémů. Studie z roku 2016 zjistila, že ostropestřce zlepšil dietu vyvolanou poškození jater u myší.

Vědci se domnívají, že to dělá. Aktivní složka v ostropestřci, silymarin, působí jako antioxidant snížením produkce volných radikálů. Vědci si myslí, že to vytváří detoxikační účinek, což je důvod, proč je ostropestřc může být prospěšné pro jaterní problémy.

Ostropestřec může pomoci podpořit zdravou kůži. Studie z roku 2015 zjistila, že přispěl ke zlepšení zánětlivých stavů kůže při aplikaci na kůži myší.

Bylo zjištěno, ostropestřc má také antioxidační účinky a účinky proti stárnutí na lidské kožní buňky v laboratorním prostředí v jiné studii.

Snižuje cholesterol

Vysoký cholesterol může vést k problémům se zdravím srdce a zvýšit šanci člověka na mrtvici.

Studie z roku 2006 naznačuje, že ostropestřc může hrát důležitou roli při udržování hladiny cholesterolu. Bylo zjištěno, že hladina cholesterolu byla nižší u lidí užívajících ostropestřce k léčbě diabetu než u pacientů užívajících placebo.

Podporuje hubnutí

Původní výzkum na zvířatech provedený v roce 2016 zjistil, že silymarin způsobil úbytek hmotnosti u myší, které byly krmeny dietou určenou pro zvýšení tělesné hmotnosti.

To naznačuje, že bodlák může být prospěšný pro ty, kteří chtějí zhubnout.

Snižuje inzulinovou rezistenci

Studie na myších a extraktu ostropestřce pomohla snížit inzulinovou rezistenci. Inzulínová rezistence je problémem u lidí s diabetem 2. typu.

Ačkoli tento výzkum naznačuje, že ostropestřc by mohl hrát roli při řízení diabetu, je zapotřebí dalšího výzkumu, který by potvrdil, zda ostropestřce mariánský snižuje inzulinovou rezistenci a podporuje řízení diabetu

Zlepšuje příznaky alergického astmatu

Účinná látka vo stropestřeci mariánském může pomoci snížit zánět. Studie z roku 2012 zjistila, že silymarin pomáhá chránit před zánětem v dýchacích cestách myší s alergickým astmatem.

Omezuje šíření rakoviny

Ostropestřec může pomoci zastavit šíření určitých typů rakoviny. V roce 2016 bylo zjištěno, že extrakt ostropestřce mariánského inhibuje růst rakovinných buněk u kolorektálního karcinomu.

Posiluje imunitní systém

Ostropestřec mariánský může pomoci posílit imunitní systém člověka a pomoci jim v boji proti infekci.

Studie z roku 2016 zjistila, že extrakt ostropestřce mariánského zlepšil imunitu při konzumaci. Starší studie zjistila, že extrakt ostropestřce má pozitivní vliv na imunitní reakci u lidí.